زومیب

بیوگرافی ابوالفضل پورعرب - زومیب

ابوالفضل پورعرب در تاریخ چهار آذر ۱۳۳۸ به دنیا‌ آمد. این بازیگر که در محله شاه عبدالعظیم چشم به جهان گشود و با فیلم سینمایی «سلطان قلبها» به دنیای سینما علاقه‌مند شد. او تا مدت زیادی به دلیل علاقه پدرش به موسیقی، به نواختن ویولون مشغول شد. این بازیگر پس از مدتی اما به صورت جدی به هنرهای نمایشی و تئاتر روی آورد. او همچنین به تحصیل در رشته بازیگری پرداخت. پورعرب برای اولین بار در فیلم سینمایی «عروس» بازی کرد. فیلمی که خیلی زود پورعررب را به شهرت رساند. او در این ساخته بهروز افخمی که در سال ۱۳۶۹ ساخته شده است، با نیکی کریمی همبازی بود. بسیاری «عروس» را به عنوان یکی از فیلم‌های مهم سینمای ایران به شمار می‌آورند. پورعرب و کریمی پس از عروس هیچگاه همبازی نشدند که طبق اعلام پورعرب این مسئله علاوه بر مسائل سینمایی، دلایلی فرامتنی هم داشت.

ابوالفضل پورعرب

پورعرب یک سال بعد از «عروس» برای بازی در فیلم سینمایی «قربانی» جلوی دوربین رسول صدرعاملی حاضر شد. به عقیده بسیاری دهه هفتاد دوران اوج بازیگری پور عرب بود. پس از «قربانی» او با رخشان بنی اعتماد همکاری کرد و در فیلم سینمایی «نرگس» حاضر شد. این بازیگر در سال ۱۳۷۰ در سومین فیلم سینمایی‌اش در همان سال بازی کرد. این فیلم، فیلم «آواز تهران» ساخته کامران قدکچیان بود. وی یک سال بعد یعنی در سال ۱۳۷۱ نیز در چهار فیلم سینمایی بازی کرد. این چهار فیلم، فیلم‌های «رابطه پنهانی» ساخته جهانگیر جهانگیری، «مهاجران» ساخته مهدی صباغ زاده، «سوظن» ساخته کاظم معصومی و «دو روی سکه» ساخته محمد متوسلانی بودند. در سال ۱۳۷۲ نوبت به همکاری او با همایون اسعدیان و بازی در فیلم «نیش» رسیده بود. پورعرب که در آن سال‌ها به سطح بالایی از شهرت رسیده بود، در فیلم‌های مختلفی مانند «چهره»، «بهشت پنهان»، «در کمال خونسردی»، «بی قراری» و «مرضیه» نقش آفرینی کرد.

ابوالفضل پورعرب با بازی در فیلم سینمایی عروس به یکی از چهره‌های مطرح سینمای ایران تبدیل شد

یکی از فیلم‌های شاخص پورعرب اما بدون شک فیلم سینمایی «مردی شبیه باران» ساخته سعید سهیلی است. وی در این فیلم با فاطمه صامتی و حسین انصاری همبازی بود. این بازیگر در ادامه مسیر بازیگری‌اش در سال ۱۳۷۵ برای بازی در فیلم «قاصدک» با قاسم جعفری همکاری کرد. وی پس از آن نیز در سال ۱۳۷۶ در سینمایی «حماسه قهرمانان» بازی کرد. سال ۱۳۷۷ بود که وی باز هم با سعید سهیلی همکاری کرد. این بازیگر این بار در فیلم سینمایی «مردی از جنس بلور» حاضر شد. یکی از فیلم‌های مطرح پور عرب بدون شک فیلم «دست‌های آلوده» ساخته سیروس الوند بود. پورعرب در این فیلم با بازیگرانی نام آشنا مانند هدیه تهرانی و امین حیایی هم بازی شد. ابوالفضل پورعرب همچنین قرار بود در فیلم سینمایی «قرمز» بازی کند، اما به دلیل اینکه کاراکترش در یکی از قسمت‌های فیلم باید به بازیگر نقش مقابلش که یک خانم بود، به صورت فیزیکی حمله می‌کرد، از بازی در این فیلم انصراف داد. وی معتقد بود این نقش چهره بدی از مردها به نمایش می‌گذارد. پورعرب در سال‌های فعالیت خود در فیلم‌های مختلفی با کارگردان‌های مختلفی همکاری کرد. این بازیگر می‌گوید تنها با کارگردان‌هایی همکاری کرده است که از صمیم قلب آن‌ها را دوست داشته است.

ابوالفضل پورعرب از دنیای تلویزیون هم دور نماند. او برای اولین بار در سریال «تنهاترین سردار» ساخته مهدی فخیمی زاده نقش آفرینی کرد. این بازیگر در طول فعالیتش در تلویزیون در سریال‌هایی مانند «مسافر»، «زیرزمین»، «یک وجب خاک»، «آخرین سرقت» و «وضعیت سفید» بازی کرد. او همچنین در سریال شبکه نماش خانگی «شهرزاد» بازی کرد. او به دلیل تغییرات به وجود آمده در فیلمنامه از حسن فتحی درخواست کرد تا او را از فیلمنامه حذف کند. پورعرب در چندسال زندگی‌اش درگیر تومور خوش خیم اثنی عشر بود. این بازیگر پس از مدت‌ها خانه نشینی توانست از این بیماری جان سالم به در ببرد.ابوالفضل پورعرب

ابوالفضل پورعرب برای بازی در فیلم «عروس» در جشنواره فیلم فجر نامزد دریافت تندیش بهترین بازیگر نقش اول مرد بود. این بازیگر برای بازی در این فیلم جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را از جشنواره فیلم پیونگ یانگ دریافت کرد و به تازگی این جایزه را به موزه برنامه دورهمی تقدیم کرده است. پورعرب همچین برای بازی در فیلم سینمایی «نرگس» در دهمین دوره جشنواره فجر برای دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد نامزد شد. وی در پانزدهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم «مردی شبیه باران» سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را به خانه برد. او دو سال بعد و در هفدهمین جشنواره برای بازی در سینمایی «غریبانه» برای دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد، نامزد دریافت سیمرغ بلورین شد. پورعرب برای آخرین بار برای بازی در فیلم «دست‌های آلوده» نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد از جشن خانه سینما شد. شما در زیر می‌توانید فهرست  برخی از فعالیت‌های این هنرپیشه را در عرصه بازیگری مرور و مطالعه کنید.

فیلم‌های سینمایی

سال نام فیلم کارگردان
۱۳۶۹ عروس بهروز افخمی
۱۳۷۰ قربانی رسول صدرعاملی
۱۳۷۰ نرگس رخشان بنی اعتماد
۱۳۷۰ آواز تهران کامران قدکچیان
۱۳۷۱ رابطه پنهانی جهانگیر جهانگیری
۱۳۷۱ مهاجران مهدی صباغ زاده
۱۳۷۱ سؤظن کاظم معصومی
۱۳۷۱ دو روی سکه محمد متوسلانی
۱۳۷۲ نیش همایون اسعدیان
۱۳۷۴ چهره سیروس الوند
۱۳۷۳ بهشت پنهان کامران قدکچیان
۱۳۷۳ در کمال خونسردی سیامک شایقی
۱۳۷۳ بی‌قرار مجید قاری‌زاده
۱۳۷۳ مرضیه اسفندیار شهیدی
۱۳۷۵ مردی شبیه باران سعید سهیلی
۱۳۷۵ قاصدک قاسم جعفری
۱۳۷۶ حماسه قهرمانان جمشید حیدری
۱۳۷۶ غریبانه احمد امینی
۱۳۷۷ باد و شقایق سیدضیاءالدین دری
۱۳۷۷ جوانی مجید قاری‌زاده
۱۳۷۷ مردی از جنس بلور سعید سهیلی
۱۳۷۷ عشق کافی نیست مهدی صباغ زاده
۱۳۷۷ معصوم داوود توحیدپرست
۱۳۷۸ دستهای آلوده سیروس الوند
۱۳۷۸ رقص شیطان اسماعیل براری
۱۳۷۸ زندانی ۷۰۷ حبیب‌الله بهمنی
۱۳۷۹ تو را دوست دارم عبدالله باکیده
۱۳۷۹ همسر دلخواه من افشین شرکت
۱۳۸۰ تیک اسماعیل فلاح پور
۱۳۸۴ به خاطر سوگند سیدرحیم حسینی
۱۳۸۴ چند می‌گیری گریه کنی شاهد احمدلو
۱۳۸۵ پسران آجری مجید قاری‌زاده
۱۳۸۶ مجنون لیلی قاسم جعفری
۱۳۸۶ سربلند سعید تهرانی
۱۳۸۷ دلواپسی بهمن گودرزی
۱۳۸۹ زمهریر علی روئین‌تن
۱۳۹۳ سایه‌های موازی اصغر نعیمی
۱۳۹۵ کاناپه کیانوش عیاری
۱۳۹۶ به وقت خماری محمدحسین لطیفی

تلویزیون

سال نام مجموعه کارگردان
۱۳۹۵ روزهای بی‌قراری کاظم معصومی
۱۳۹۴ شهرزاد(شبکه نمایش خانگی) حسن فتحی
۱۳۹۰ وضعیت سفید حمید نعمت‌الله
۱۳۸۸ آخرین سرقت محمدحسین حقیقی
۱۳۸۷ جاده در دست تعمیر حسین تبریزی
۱۳۸۶ انتهای جاده فرزاد مؤتمن
۱۳۸۶ یک وجب خاک علی عبدالعلی‌زاده
۱۳۸۵ زیرزمین علیرضا افخمی
۱۳۸۴ تا غروب محمد بنایی
۱۳۸۲ عروس پویان طایفه
۱۳۸۱ همراز سامان مقدم
۷۹–۱۳۷۸ مسافر سیروس مقدم
۱۳۷۶ تنهاترین سردار مهدی فخیم‌زاده
بازدید : - بار دسته بندی : بیوگرافی تاريخ : 6 اکتبر 2020 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران